اتصالات فشار قوی

اتصالات فشارقوی به دو صورت دنده ای و ساکت ولد تولید میشوند که به اختصار توضیحاتی در ایتجا ارایه شده است:

اتصالات فشار قوی دنده ایی

اتصالات فشار قوی دنده ای جهت اتصال لوله های فلزی و شیرآلات به یکدیگر به کار برده می شود و اتصال آنها به صورت رزوه ای می باشد. اتصالات فشار قوی دنده ای به دلیل ضخامت زیاد قابلیت تحمل فشارهای بالا را دارند و بر حسب فشار قابل تحمل در کلاس های 2000، 3000 و 6000 دسته بندی می شوند.

کاربرد اتصالات فشارقوی دنده ای

همانند اتصالات ساکت ولد، اتصالات دنده ای فشار قوی نیز برای لوله های با قطر کوچک(معمولا برای سایزهای 4 اینچ و کوچکتر) کاربرد دارد.  تفاوت اتصالات دنده ای فشار قوی با اتصالات دنده ای معمولی در وزن ، ضخامت و فشار تحملی این اتصالات می باشد و با افزایش کلاس این اتصالات مقاومت آنها نیز اضافه می شود. اتصالات دنده ای فشار قوی معمولا در کاربردهای فشاربالا و غیر حساس مانند آتش نشانی، سیستم های خنک کننده ی صنعتی استفاده می شود. از جمله مزایای اتصالات دنده ای فشار قوی می توان به نیاز به مهارت نصب کم، کارآیی بالا، قابلیت آب بندی مناسب در دما و فشار بالا اشاره کرد.

چه کلاسی از اتصالات دنده ای فشار قوی برای سیستم لوله کشی ما مناسب است؟

اتصالات دنده ای فشار قوی بر اساس کلاس فشاری به 2000، 3000 و 6000 تقسیم بندی می شوند. مطابق با رده لوله استفاده شده در سیستم لوله کشی بایستی از کلاس اتصالات متناظر با آن استفاده کرد:

  • برای لوله های رده 80 و XS از اتصالات کلاس 2000 استفاده می شود.
  • برای لوله های رده 160 از اتصالات کلاس 3000 استفاده می شود.
  • برای لوله های رده XXS از اتصالات کلاس 6000 استفاده می شود.

اتصالات فشار قوی ساکت ولد

اتصالات فشار قوی ساکت ولد اتصالاتی فلزی و از خانواده اتصالات فشار قوی هستند که یک فضای تورفتگی داشته و جهت اتصال ، لوله وارد فضای تو رفتگی آن شده و سپس با جوشکاری دور تا دور آن کاملا آب بند و مستحکم می شود و مشابه اتصالات دنده ای فشار قوی برای فشارهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد. اتصالات ساکت ولد بر اساس کلاس فشار دسته بندی می شوند و معمولا از اتصالات کلاس 3000 در سیستم های لوله کشی با رده 80 و XS ، از اتصالات کلاس 6000 در سیستم های لوله کشی  رده 160 استفاده می شود.

اتصالات فشارقوی ساکت ولد برخلاف اتصالات جوشی درزدار و اتصالات مانیسمان معمولا برای سایزهای کوچک لوله استفاده می شوند. در اتصالات ساکت ولد سر لوله از نوع تخت(plain end) و سر مربوط به اتصال سوکتی است که سر P.E داخل سوکت قرار می گیرد و سپس دور تا دور بیرونی سوکت جوش می شود. اتصالات ساکت ولد از خانواده اتصالات فشار قوی بوده و زمانی کاربرد دارد که کنترل نشتی و آب بند کردن و مقاومت سازه ای بالا برای طراحی مهم باشد. از جمله نکات مربوط به اتصالات ساکت ولد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• از اتصالات ساکت ولد در سیستم های انتقال دهنده ی مواد اشتعال زا، سمی و گرانقیمت که نشت کردن مجاز نباشد، استفاده می شود و مزایای این نوع اتصال در این است که آب بندی در آن تضمین می شود.
• اتصالات ساکت ولد مطابق استاندارد ASME لوله متناظر و در همان سایز به کار می رود.
• ابعاد و متریال اتصالات فشار قوی ساکت ولد مطابق استاندارد ASME B16.11 و ASTM A105,A182,A350 می باشد.
• این اتصالات در سه کلاس فشاری 2000، 3000 و 6000 موجود می باشند که با افزایش کلاس این اتصالات ضخامت و مقاومت فشاری آنها نیز زیاد می شود.
• جهت اتصال اتصالات ساکت ولد به لوله نیاز به آماده کردن و پخ زدن لوله قبل از جوشکاری و هم محور کردن لوله با اتصال نمی باشد.
• جوشکار باید از ایجاد فاصله انبساطی 1.5 میلیمتری لوله و انتهای محفظه ساکت ولد مطمئن باشد.

برای مشاهده لیست قیمت محصولات بر اساس برند بروی دسته بندی زیر کلیک کنید

اتصالات فشارقوی T تایوان