لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان زیرمجموعه ای از لوله های فلزی می باشند که با توجه به ضخامت به صورت لوله مانیسمان سبک ، لوله مانیسمان رده 40 ، رده 80 و رده 160 تقسیم بندی می شود .

برای مشاهده لیست قیمت محصولات بر اساس برند بروی دسته بندی زیر کلیک کنید

لوله مانیسمان اهواز
لوله مانیسمان چینی
لوله مانیسمان کاوه

لوله مانیسمان یا لوله سیاه بدون درز نوعی از لوله های فلزی است که درفرآیند ساخت آن ازهیچ گونه درز جوشی استفاده نمی شود. در بازار به این نوع لوله ها اصطلاحا لوله مانیسمان(به نام مهندس آلمانی که این نوع لوله ها را اختراع کرد) گفته می شود. از این نوع لوله های فلزی در صنایع نفت،گاز، پتروشیمی، سیستم های تاسیسات ساختمان که فشار کاری بالایی دارند، استفاده می شود.

لوله مانیسمان یا لوله درز دار

در هر پروژه انتخاب متریال مناسب بسیار مهم است و طراحان هر سیستم لوله کشی باید بین لوله های مانیسمان و درزدار تصمیم بگیرند. اما این تصمیم گیری چندان ساده نیست. طراحان باید فشار و دمای کاری، نوع سیال و عوامل موثر دیگری را در نظر بگیرند.

آیا لوله مانیسمان بهتر از لوله درزدار است؟

این موضوع اساسا به نوع کاربرد و پروژه بستگی دارد. هر نوع از لوله های فلزی ویژگی های منحصربفردی دارد و در پروژه خاص خود استفاده می شود. لوله های درزدار برای انتقال آب،گاز و … استفاده می شود و ممکن است این لوله ها را در فنس کشی و کاربردهای سازه ای نیز مشاهده کنید. البته پیشنهاد می شود قبل از انتخاب نوع لوله برای پروژه ها، با یک مشاور طراح صحبت کنید. 

لوله های مانیسمان مقاوم تر، بادوام تر از لوله های درزدار هستند اما ممکن است این سطح از مقاومت برای هر پروژه ای نیاز نباشد. چراکه یکی از اصول مهندسی انتخاب متریال مناسب بدون هزینه اضافه است و لوله های مانیسمان به دلیل فرایند تولید خاصی که دارند لیست قیمت بالاتری از لوله های درزدار دارند. 

روش های تولید لوله مانیسمان

به منظور تولید لوله مانیسمان فولاد خام ابتدا به یک فولاد قابل شکل تر و به صورت شمش های بسیار نرم تبدیل می شود و سپس از شمش فولادی گرم شده لوله بدون درز تولید می شود. لوله های مانیسمان از روش های متعددی تولید می شوند که سنبه کاری چرخشی، مانیسمان، ریخته گری پاششی و اکستروژن از مهمترین آنهاست. لوله های مانیسمان پس از تولید بایستی تحت بازرسی های مختلفی مانند NDT و آلتراسونیک قرار گرفته و سپس بارگیری می شود.

استاندارد آلیاژی و ابعادی لوله های مانیسمان

لوله سیاه بدون درز یا مانسمان(seamless) از آلیاژهای فلزی ساخته می شود که استاندارد آلیاژی آن طبق ASTM A106 و ASTM A 53 و API 5L می باشد. لوله های مانیسمان با سایز نامی قطر(NPS) و رده ضخامت(SCHEDULE) شناخته می شوند و معمولا در شاخه های 6 متری تولید می شوند.استاندارد ابعادی و وزنی لوله های بدون درز مانیسمان نیز مطابق ASME B36.10 و ASME B36.19 تعیین می شود.

کاربرد لوله های مانیسمان

لوله های مانیسمان قابلیت کارکرد در شرایط فشار و دما بالا را دارند و در سیستم های انتقال آب، نفت، گاز و سایر تاسیسات ساختمانی (مانند دیگ های بخار گرمایی فشار بالا) استفاده می شود. لوله های سیاه بدون درز کربن استیل قابلیت تحمل حداکثر دمای 450 درجه سانتی گراد را دارند و در صورتی که از آلیاژهای دیگر ساخته شوند می توانند دمای بیشتر از 450 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کنند. مهمترین کاربردهای لوله های مانیسمان عبارت است از:

 •  عملیات بالادستی( استخراج نفت و گاز )
 •  عملیات میان دستی(انتقال و توزیع سیال نفت، گاز ، بخار و اسیدها)
 •  عملیات پایین دستی(لوله های فرآیندی برای پالایش نفت و گاز و محصولات فرعی)
 •  کاربردهای معمول لوله کشی سرویس های Utility
 • تاسیسات ساختمان و لوله کشی آتش نشانی(Fire Fighting)

دسته بندی لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان در رده های ضخامتی مختلف وجود دارد که رده های بزرگتر متریال بیشتری داشته و می تواند دما و فشار بیشتری را تحمل کند. برای مثال لوله مانیسمان رده 80 نسبت به لوله مانیسمان رده 40 وزن بیشتری دارد و فشار بیشتری تحمل می کند.

روش صحیح نمایش سایز لوله های مانیسمان چیست؟

گاهی اوقات افراد در بیان سایز لوله مانیسمان دچار اشتباه یا سردرگمی می شوند. اما چگونه ابعاد لوله های مانیسمان را بیان کنیم که به طور واضح از جانب مخاطب درک شود. 

اما دقیق ترین روش برای بیان سایز لوله های مانیسمان چیست؟

یک توضیح کامل از ابعاد لوله مانیسمان شامل :

 1. قطر بیرونی(OD)
 2. ضخامت دیواره(WT) 
 3. طول لوله (که معمولا در شاخه های 6 متری یا 12 متری است) می باشد.

با استفاده از این پارامترها امکان محاسبه وزن لوله نیز وجود دارد و به راحتی قیمت هر متر لوله نیز مشخص می شود. 

اما چرا لوله های کوچکتر از NPS 12 یا DN 300 قطر بیرونی (OD) متفاوتی نسبت به NPS دارند؟

1. همه ی لوله باید با یک پارامتر یعنی NPS شناسایی شوند.

2. برای سایزهای (NPS 1/8(DN 6 الی (NPS 12(DN 300 تفاوت قطر داخلی و خارجی نسبت به قطر لوله تقریبا عدد بزرگی است. با افزایش سایز لوله ها قطر داخلی و خارجی لوله ها به یکدیگر نزدیک می شود و تقریبا برابر می شوند.

بنابراین هیچ رابطه ای بین NPS و قطر بیرونی لوله وجود ندارد و بیان سایز لوله چه بر اساس NPS و چه بر اساس قطر بیرونی(OD) قابل قبول است.

در مورد لوله های مانیسمان چند قانون ساده را به خاطر داشته باشیم :

 1. برای یک NPS مشخص، قطر خارجی مقداری ثابت بوده و ضخامت دیواره با افزایش رده ضخامتی(Sch) بزرگتر می شود.
 2. برای یک رده ضخامتی(Sch) مشخص، قطر خارجی به همراه NPS افزایش می یابد.
 3. مطابق استاندارد ASME B31.3، برای یک رده ضخامتی(Sch) مشخص ، با افزایش NPS میزان تحمل فشار نیز لوله کم می شود.